دوره آموزشی مقدماتی
متقاضیان پرواز پاراگلایدر پس از تعیین صلاحیت توسط مربیان ، جهت گذران دوره آموزشی ثبت نام می شوند . اولین دوره آموزشی ، دوره آموزشی مقدماتی ( Beginner training course ) می باشد .

این دوره آموزشی برای آندسته از افرادی که علاقمند به پرواز با سبکترین و ساده ترین وسیله پروازی می باشند طراحی شده و با کسب دانش و مهارت لازم در انتهای دوره آموزشی فوق خواهند توانست از سایت پروازی با ارتفاع تقریبی 500 متر از سطح زمین ، تحت نظر مستقیم مربی پرواز نموده و هدایت شوند و در پایین دامنه کوه ، پرواز خود را به پایان رسانند و اصطلاحا Solo شوند .

برای آنکه متقاضی خلبانی به این مرحله برسد دوره آموزشی شامل : 12ساعت آموزش تئوری که در مکان آموزشگاه بر اساس اوقات فراغت گروه آموزشی برگزار خواهد شد و 12جلسه آموزش عملی که شامل : 2جلسه آموزش عملی بر روی سطح صاف ، 2 جلسه آموزش عملی بر روی سطح شیبدار و 3 جلسه پرواز کوتاه بر روی تپه آموزشی ، 5 جلسه پرواز بلند در سایت پروازی می باشد .

شرايط ثبت‌نام به شرح زير می باشد:‌

بیمه نامه پاراگلایدر
فرم مشخصات فردی
دو عدد کپی کارت ملی
تعهدنامه با ثبت محضری
دو عدد فتوكپی شناسنامه
دو عدد عكس رنگی 4×3 و...
تعهدنامه قبول قوانين و مقررات پرواز
گواهی سلامت جسمی و روحی از پزشك
واريز مبلغ 10 میلیون ریال ( ده میلیون ریال ) به حساب سیبا بانک ملی به شماره 0101371771007 بنام علی رضا محمدیان ، نحوه و شرايط پرداخت بطور اقساط ، ماهی 100 هزار تومان  می باشد .


توضیحات دوره
متقاضیان پس از کسب دانش و اطلاعات لازم پس از گذراندن 3 جلسه کلاس تئوری آماده به انجام حرکات و تمرینات عملی بر روی سطح صاف و شیبدار تحت نظر مستقیم مربی خواهند شد .

با به نمایش دادن چگونگی انجام پرواز در روز اول تمرینات عملی توسط مربی و کسب مهارت لازم برای چگونگی انجام پرواز ، نوبت به تمرین عملی متقاضیان خواهدرسید که شامل مراحل ذیل می باشد:

تمرین بر روی سطح صاف و شیبدار :
حضور دائم در کلاسها و توجه به آموزشهای اولیه تئوری الزامی می باشد
پهن کردن و چک قبل از اتصال بال (Canopy) به صندلی (Harness)
یادآوری و تصویر گرایی به پرواز در آوردن و هدایت وسیله پروازی در مسیر مورد نظر
یاد گیری چگونگی اتصال بال به صندلی ، کنترل رایزرها و لاینها که بدون مشکل باشد و در صورت عیب ، رفع ایرادهای ممکنه شود
آمادگی و اجرای مرحله دویدن به سمت باد نما
کنترل پاندولی بال در مرحله لانچ (Launch)
کنترل جهت و سمت حرکت .
دویدن سریع و آرام از شروع تا مرحله پرواز
بررسی و کنترل ترافیک هوایی
امتحان کتبی و قبولی در امتحان با حداقل 99% نمره
مراحل تمرین بر روی تپه آموزشی و سایت پرواز :
حضوردائم در کلاسها و توجه به آموزشهای اولیه تئوری الزامی می باشد
پهن کردن و چک قبل از اتصال بال (Canopy) و صندلی (Harness)
یادآوری و تصویر گرایی به پرواز در آوردن و هدایت وسیله پروازی در مسیر مورد نظر
شناخت وضعیت موجود برای پرواز کوتاه
آمادگی و اجرای مرحله دویدن به سمت شیب
کنترل پاندولی بال در مرحله لانچ (Launch) و پرواز (Flying)
کنترل جهت و سمت حرکت
دویدن سریع و آرام از شروع تا مرحله پرواز (Take Off)
کنترل و حفظ Air Speed در بادهای متغیر
پرواز مستقیم و یکنواخت
فرود آرام و ایمن ، بر روی پا و رو به باد
جمع کردن و بسته بندی وسایل پروازی و نحوه مواظبت از وسایل
لوازم پرواز
کلیه لوازم پروازی مورد تایید مربی شامل : چتر ، صندلی ، کلاه ، رادیو بیسیم، قبل از دریافت گواهینامه، توسط مربی تهیه و ارائه میگردد و بطور کل لوازمی را که هنرجو لازم است از لحظه ثبت نام تهیه و بهمراه داشته باشد شامل : لباس مخصوص پرواز ، پوتین مناسب پرواز و دستکش بعهده هنرجویان می باشد .

توجه
لازم بذکر است که لوازم پروازی بر اساس میزان مهارت و وزن هنرجویان به آنان ارائه می شود و در نتیجه هنرجویان بر اساس مهارت پروازی تحت نظر مستقیم مربی پرواز می نمایند .

سرعت باد یکنواخت 18کیلومتر در ساعت در کلیه مراحل آموزشی با انحراف 20 درجه توصیه می شود و همچنین موانع موجود می بایست با زاویه 60 درجه از مسیر پرواز باشد . همچنین نقطه پروازی در سایت بر اساس مهارت پروازی هنرجویان انتخاب می شود .

بیمه
لازم بذکر است کلیه هنرجویان خلبانی ورزشهای هوایی می بایستی بیمه حوادث انفرادی مخصوص آن رشته را دارا باشند

ممنوعیت خرید و فروش تجهیزات :
بدليل اينكه وسايل پروازی صد در صد در رابطه با جان هنرآموزان دخيل می ‌باشند ، بجهت چکاب سلامت تجهیزات ، خريد و فروش آنها برعهده نمایندگان رسمی کارخانجات تولیدکننده این گونه وسایل می باشد .

محل و زمان آموزش :
پس از ثبت‌نام از متقاضيان ، با توجه به شرايط آب و هوایی ، با هماهنگی مربی ، زمان برگزاری دوره آموزش به متقاضيان اعلام می ‌گردد .

بدليل اينكه آموزش پرواز در محيط كوهستان می ‌باشد فقط در صورت مساعد بودن آب و هوای منطقه و وجود شرایط پرواز ، آموزش مقدور می ‌باشد .

نحوه آموزش عملی پرواز :
در هنگام پرواز هنرآموز ، مربی بر روی قله كوه محل Takeoff استقرار داشته و ضمن اينكه مربی توجه كامل به هنرآموز داشته ، او را راهنمايی می ‌نمايد و نكات ايمنی و مهم را به او آموزش و یادآور می شود .

در پايان دوره و بدون دستگاه بیسيم از هنرآموز امتحان عملی گرفته می ‌شود و به اينصورت كه مربی محل فرود (land) را به هنرآموز نشان داده و هنرآموز بايد درآن نقطه به آرامی رو به باد فرود آيد و در صورت قبولی در آزمون عملی به هنرآموز گواهينامه پرواز اعطاء می ‌شود .

هنرآموز پس از دريافت گواهينامه پرواز همچنان تحت نظر مربی بوده و در هر پرواز نكته جديدی از مربی فرا می ‌گيرد . هنرآموز بدون اطلاع مربی حق پرواز نداشته و برای پرواز بايد از مربی اجازه پرواز بگيرد .

دفترچه پرواز
پس از دريافت گواهينامه پرواز ، در هر پرواز ، پروازهای هنرآموز بصورت كامل در دفترچه‌ای مخصوص با نام دفترچه پرواز كه توسط مربی به هنرآموز داده می ‌شود ، كليه اطلاعات پرواز هنرجو در دفترچه درج و توسط مربی تأييد گریده و بعنوان سوابق فعالیت هنرجو نگهداری میشود .

شرایطی که در پرواز با پاراگلایدر و کایت برای خلبانان مبتدی ممنوع می باشد :

اگر مه منطقه را فرا گرفته باشد
اگر جهت وزش باد از روبرو نباشد
اگر برف یا باران درحال باریدن باشد
اگر نوسان جهت باد وجود داشته باشد
اگر شیب تپه سه به یک تا چهار به یک نباشد
اگر زاویه باد پهلو نسبت به شیب بیش از 25 باشد
اگر سرعت باد ثابت بیش از 18 کیلومتر در ساعت باشد
در صورتی که جاده اتومبیل رو مناسب تا قله کوه موجود نباشد
اگر نوسان سرعت باد بیش از 5 کیلومتر در ساعت در 30 ثانیه باشد
باید در قلةکوه تا زاویه 60 با کناره مسیر پرواز هیچگونه مانعی نباشد
کلیه شرایط فوق متناسب با سایت آموزشی 600 متری بادرنگان شهرستان باغملک و 1200متری امام زاده عبدالله باغملک می باشد

پاراگلايدر در عصر حاضر :
امروزه ما در آموزش و روش عمليات با پاراگلايدر تجربه و آشنایی زيادی پيدا كرده ايم پيشگامان نخستين در اجرای پرواز جهت دوری از درختان و ساير عوارض ناخوشايند می بايستی برای پايداری مشكلات بسياری را پشت سر گذارند كه در حال حاضر براي كمك به پيشروی در پرواز و ايجاد تحسين تماشاگرانی كه براي خلبان ورزيده ابراز احساسات مي كنند ، مدارس و باشگاه هايی دائر شده است .

تنها راه مطمئن و معقول برای لذت بردن از پرواز شركت در كلاسهای معتبر است تا در مهارتهای اوليه تسلط يافته و گواهينامه سطح مقدماتی از انجمن ورزشهای هوایی سازمان تربیت بدنی ایران كسب شود . اين مركز هماهنگ كننده امنيت و امور پروازهای ورزشی در جمهوری اسلامی ایران ، به رياست تیمسار بيژن پارسا فرمانده اسبق نیروی مخصوص ارتش جمهوری اسلامی می باشد و مركزی برای ارائه اطلاعات قابل دسترس و مفيد درباره مربی ، ميزان آموزش ، مجوز تاسيس باشگاه ، امكانات مرسوم ارتباطی و قوانين اين رشته ورزشی جهت افراد علاقهمند می باشد . (تاریخچه صفحات بعد )

در اروپا نقش مردمی ساختن ورزش های هوائی را پاراگلايدر به عهده گرفته است كه بی شك به طور يكسان در سراسر جهان گسترش خواهد يافت در حال حاضر اكثر دوستداران پرواز از ارتفاعات بلند پس از طی مسيرهای طاقت فرسا و رسيدن به بالای كوه برای پايين آمدن از قلل مرتفع مانند فوجی در ژاپن و اورست در هيماليا پاراگلايدر را به كار برده اند . گستردگی امكانات براي يك خلبان مبتدی پاراگلايدر فراوان است كه شامل آموزش و فروش وسائلی در رابطه با صعود ، فرود ، اوجگيری ، پروازهای آموزشی دو نفره ، يدك كشی و برگزاری مسابقه برای رقابت ها می باشد.

رشد و توسعة ورزش پاراگلایدر در ایران آنچنان چشمگیر بوده است که دو نفر از خلبانان جوان پاراگلایدر استان یزد به نامهای آقای محمدرضا علیزاده و خانم انسیه علیزاده ، در سالهای گذشته دعوت سنت رسول الله را با مهریه یک جلد کلام الله مجید و یک عدد سکه بهارآزادی لبیک گفته و با همکاری مسئولین استان یزد ، به هنگام پرواز با پاراگلایدر ، در آسمان شهرستان تفت استان یزد ،ب ه عقد زناشویی یکدیگر درآمدندکه این موضوع مورد بازتاب رسانه های مختلف خبری جهان قرار گرفت .

دعوت ما را به پهنه زیبای آسمان پذیرا باشید

8775  111  0916
در صورت هرگونه سوال می توانيد با شماره فوق تماس حاصل فرموده و يا از طريق لينک زير سوال خود را مطرح فرماييد

ارتباط با ما

همچنین بخوانید :