اگر به شما بگويند که انساني مي خواهد از اتمسفر خارج شود و از ارتفاع 120 هزار پايي سطح زمين بپرد و با بدنش سرعت صوت را بشکند، احتمالا اولين واکنش‌تان اين جمله باشد:« شوخي مي کني؟ امکان نداره!» اما اين اتفاق در شرف وقوع است.

روياي پرواز براي انسان هنوز هم غير قابل باور است. اينکه انساني بتواند اين دو کار را با هم تلفيق کند و انجامش دهد، چيزي فراتر از درک مرزهاي انساني است.
فليکس بائومگارتنر Felix Baumgartner، بيس جامپري که سال‌ها با پرش هايش دنيا را تکان داد قصد دارد تمامي رکوردهاي انساني را بشکند. اين بار در قالب پروژه اي عجيب و باورنکردني ولي واقعي تحت عنوان ردبول استراتوس!

پروژه اي که تمامي مرزهاي انساني را به چالش مي کشد و دستاوردهايي را تحويل جامعه مي دهد که کمتر کسي مي توانست تا امروز تصورش را بکند.
دستاوردهايي چون شکسته شدن رکورد سرعت صوت توسط يک انسان، انجام سريعترين سقوط آزاد در طول تاريخ با سرعت 1 ماخ( معادل 690 مايل در ساعت يا 1224 کيلومتر در ساعت)، ثبت رکورد زماني سقوط از اين ارتفاع ( 5 دقيقه و 35 ثانيه) و البته ثبت رکورد بيشترين ارتفاع ثبت شده توسط يک بالن حامل انسان (120 هزار پا).

فلیکس بائومگارتنر، یکی از بهترین بیس جامپرهای دنیا قصد دارد مرزهای بشری را بشکند. او اخیراً از پروژه ای پرده برداشته که در صورت تحقق تحقیقات فضایی را وارد فاز جدیدی خواهد کرد. فلیکس می خواهد تبدیل به اولین انسانی شود که توانسته در طول تاریخ بشری با بدنش سرعت صوت را بشکند.
فلیکس می خواهد در کپسولی که با یک بالون پر از گاز هلیوم به ارتفاع 120 هزار پایی سطح زمین می رسد، خود را به بالای استراتوسفر برساند و با لباس مخصوص پر فشاری تحت عنوان " لباس فضایی" از آن ارتفاع سقوط آزاد داشته باشد. این اتفاق در شرایطی می افتد که در طول مسیر سرعت او به یک ماخ معادل 690 مایل در ساعت خواهد رسید و این یعنی شکسته شدن رکورد سرعت صوت.

هنگام رسیدن به اتمسفر، فلیکس با بیرون آمدن از لباس پر فشار با چتر روی زمین فرود خواهد آمد تا سفر پرخطرش را با همان چیزی تمام کند که تخصصش را دارد: سقوط آزاد. اگر این آزمایش با موفقیت به اتمام رسد، عملاً پروژه "ردبول استراتوس" همزمان 4 رکورد را خواهد شکست. بدون شک اطلاعاتی که جمعی از بهترین دانشمندان جهان از این پروژه به دست خواهند آورد، استانداردهای جدیدی را در راه امنیت فضانوردی ثبت خواهد کرد و احتمالات را برای پرواز بشر بدون دخالت وسایلی چون هواپیما را افزایش خواهد داد.

جوزف کیتینگر، سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی امریکا که خودش در سال 1960 از ارتفاع 102800 پایی پرشی استراتوسفری داشت و عملاً با این کارش درها را برای تحقیقات فضایی گسترده تر باز کرد، در جلسه ای با رسانه ها از پروژه فلیکس پرده برداری کرد؛ خلبانی اتریشی که می خواهد رکوردهای خلبان امریکایی را بشکند.

در این رونمایی رسانه ای کیتینگر، بائومگارتنر، دکتر جاناتان کلارک، مدیر تیم پزشکی "ردبول استراتوس" و آرت تامپسون، مدیر فنی این پروژه، اطلاعاتی کلی از این پروژه را در اختیار رسانه ها قرار دادند؛ پروژه ای که انتظار می رود در تابستان سال 2010 در امریکای شمالی به مرحله اجرا در آید.

بائومگارتنر درباره این پروژه می گوید: " قطعاً طی کردن این مسیر برداشتن قدمی به سوی دنیای ناشناخته خواهد بود. هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که بدن انسان در برابر تغییر به سوی سرعت مافوق صوت چه واکنشی خواهد داشت. اما بالاخره باید این مسئله را درک کنیم. برنامه های آتی فضایی احتیاج به ایجاد راهی برای خلبانان و فضانوردان دارد تا بتوانند در مواقع اضطراری و در ارتفاعات بالا خودشان را از مخمصه نجات دهند.

 

مرجع:

-    روزنامه جمهوري اسلامي

-    شبکه خبری تابناک

 

همچنین بخوانید :